Платформа Українського інституту національної пам’яті

Революція Гідності

Тематична колекція спогадів про Революцію Гідності почала формуватися по завершенні активних подій на столичному Майдані, в березні 2014 року. До неї входять понад 1200 відео- та аудіоінтерв’ю, і колекція постійно поповнюється. Її основу складають записи, зроблені працівниками Українського інституту національної пам’яті та зібрані в регіонах за координації Інституту. Записи здійснювалися в межах проєкту «Майдан: усна історія».

Перші 143 спогади записані в березні-квітні 2014 року, переважно в аудіоформаті. Інтерв’ювання відбувалося безпосередньо на місці протестних акцій: майдані Незалежності, вулицях Хрещатику, Грушевського, Інститутській, в Українському домі тощо. З літа 2014 року співробітники Інституту завдяки партнерству з ГО «Фонд збереження історії Майдану» проводили записи на відеокамеру. Інтерв’ювання відбувалося здебільшого в приміщенні Інституту.

З весни 2015-го за ініціативи Інституту протягом півтора року проходив збір спогадів у регіонах. Для цього утворилися осередки, в які на добровільних засадах об’єдналися викладачі, аспіранти, студенти, журналісти, музейні й архівні працівники, громадські активісти та інші. Записами було охоплено всі обласні центри та 5 інших міст. Інтерв’ювання відбувалося на базі місцевих телерадіокомпаній, навчальних закладів та у приватний спосіб. Всього в регіонах вдалося зібрати 415 інтерв’ю. Враження про події Майдану в регіонах, тимчасово окупованих, записані на базі Інституту з розповідей переселенців.

Під час проєкту «Майдан: усна історія» опитування проводилося за напівструктурованим тематичним інтерв’ю, де перевага надавалася вільній розповіді, а питальник слугував радше допоміжним інструментом. На інтерв’ю запрошувалися усі охочі, про можливість записати свідчення робилися відповідні оголошення. Оповідачі надали письмові згоди про право Інституту на запис, збереження, вивчення та оприлюднення усних свідчень.

Окремим фондом у тематичній колекції про Революцію Гідності є інтерв’ю, проведені ГО «Фонд збереження історії Майдану». До Інституту передані копії 170 відеозаписів.

За участю оповідачів Інститут проводить меморіальні та просвітницькі заходи. Фрагменти інтерв’ю використані в експозиціях Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності.

На основі записів підготовлено видавничу серію «Майдан від першої особи», що складається з трьох випусків. У них подані фрагменти спогадів про події на столичному та регіональних майданах. Працівники Інституту та інші дослідники проводять наукові розвідки, спираючись на зібрані усні свідчення, що відображено у відповідних працях.

Фото на сторінці проєкту: Репортер

Фото на банері: Павел Боболовіч