Платформа Українського інституту національної пам’яті

УІНП розпочав формування колекції усних свідчень про Чорнобильську катастрофу

До 35-річчя від дня аварії на ЧАЕС Український інститут національної пам’яті розпочав формування усноісторичної тематичної колекції, присвяченої тим подіям. Колекція будується на записах, що проводяться працівниками інституту та приймаються на зберігання від інших установ, організацій та приватних дослідників.

 

26 квітня 1986 року стався вибух на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС. Аварія вважається найбільшою в історії людства за час використання атомної енергії. Після аварії утворилася радіоактивна хмара, що накрила частину території України, Білорусі та Росії, окремі регіони інших європейських країн, східну частину США.

Увага до цієї події залишається стабільно високою і в українському суспільстві, і серед світової спільноти. Відомості про Чорнобильську катастрофу увійшли до енциклопедій, шкільних підручників, їй присвячені музейні експозиції та багато наукових праць.

Серед історичних джерел для вивчення подій, пов’язаних із аварією на ЧАЕС, окремий шар складають розповіді очевидців. Спогади людей, які брали участь у ліквідації наслідків аварії, працівників станції, тих, хто займався евакуацією населення, евакуйованих та тих, хто повернувся жити у зону відчуження, інших постраждалих, складають розмаїту палітру усної історії Чорнобильської катастрофи. Поступово вона розширюється, вбираючи розповіді з різною оптикою та сенсовим навантаженням.

До 35-річчя від дня аварії на ЧАЕС Український інститут національної пам’яті розпочав формування тематичної колекції, присвяченої тим подіям. Колекція складається із записів, що проводяться працівниками інституту та приймаються на зберігання. Наразі до колекції увійшли записи, здійснені фольклористкою, науковою співробітницею Державного наукового центру захисту культурної спадщини від техногенних катастроф Наталкою Лещенко.

Усні свідчення зафіксовані як відео- або аудіоінтерв’ю та доповнені світлинами й документами, наданими оповідачами.

Свідчення оприлюднені на цьому ресурсі – Архіві усної історії. Записи на платформі подані в повному обсязі. Більшість із них є тематичними, у решті інтерв’ю чорнобильська тематика представлена окремими сюжетами.

Переглянути тематичну колекцію можна за посиланням:

Розповіді про Чорнобильську катастрофу

Український інститут національної пам’яті оголошує про прийняття для зберігання та оприлюднення усноісторичних інтерв’ю про Чорнобильську катастрофу, світлин та документів до них. Консультації можна отримати за телефоном: (044) 290 25 88, 253-15-63. Електронна пошта: archive-ui@uinp.gov.ua